Biuro Prasowe Jasnej Góry

2011-04-30 Gwiazda Festiwalu 'Gaude Mater' na Jasnej Górze

Andreas Scholl zwiedzający Bibliotekę jasnogórską Andreas Scholl, wybitny niemiecki kontratenor odwiedził dzisiaj, tj. 30 kwietnia Jasną Górę. Artysta jest największą gwiazdą rozpoczynającego się jutro w Częstochowie 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej 'Gaude Mater'. O godz. 20.00 wystąpi na błoniach jasnogórskich w otwartym koncercie inauguracyjnym.

„Jest to wyjątkowa okazja być tutaj na Jasnej Górze, w tym szczególnym miejscu zwłaszcza, kiedy jest beatyfikacja, a sam koncert był zaplanowany dużo wcześniej - opowiada Andreas Scholl – Moja formacja duchowa odbywała się w parafii, gdzie śpiewałem w chórze, uczestniczyłem we Mszy św. śpiewaliśmy po łacinie. Moje kontakty z liturgią owocowały poprzez obecność w Federacji ‘Pueri Cantores’, gdzie miałem to szczęście spotkać się w 1981 r. z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i zostałem wybrany do śpiewu solowo na audiencji”.

Jak podkreśla Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury ‘Gaude Mater’ w Częstochowie i dyrektor Festiwalu, rozmowy w sprawie uczestnictwa Andreasa Scholla w Festiwalu ‘Gaude Mater’ rozpoczęły się prawie 2 lata temu. Kiedy organizatorzy podpisywali umowę z artystą, nikt nie wiedział, że koncert zbiegnie się z uroczystością beatyfikacji Jana Pawła II. Scholl miał śpiewać w częstochowskiej katedrze, a impreza miała być biletowana. Ostatecznie – za zgodą solisty – została przeniesiona na Jasną Górę, a wstęp na koncert jest bezpłatny. Dodatkowo na wieść, że wystąpi także z okazji beatyfikacji, artysta włączył do swojego programu arię maryjną Marcina Józefa Żebrowskiego ze zbiorów jasnogórskich. „Bardzo chcieliśmy, żeby był naszym gościem podczas jubileuszowego Festiwalu w ubiegłym roku. Nie udało się, ponieważ kalendarz artystyczny tego wokalisty jest bardzo napięty. Ale widocznie tak musiało być, że nie w zeszłym roku, a w tym, że 1 maja, i że właśnie w koncercie dziękującym za beatyfikację. Myślę, że to jest ważne. Andreas Scholl na pewno zachwyci wszystkich słuchaczy swoim niesamowitym głosem” – mówi Małgorzata Nowak.

„Jestem bardzo wzruszony i podekscytowany tym, że jutro wystąpię w koncercie plenerowym inaugurującym festiwal ‘Gaude Mater’, a jednocześnie to wielkie wydarzenie związane z beatyfikacją. Jest to szczególny moment, aby przez muzykę, którą kultywuję przez ponad 20 lat, uwielbić Boga, Stwórcę wszelkiego piękna i dobra”- podkreśla kontratenor.

Andreas Scholl zwiedził Jasną Górę w towarzystwie o. Nikodema Kilnara, prezesa Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.

Artysta koncertował już trzy razy w Polsce: dwa razy we Wrocławiu i raz w Krakowie, ale w Częstochowie jest po raz pierwszy.

Andreas Scholl urodził się 10 listopada 1967 w Eltville am Rhein. Jest on niemieckim kontratenorem dysponujący głosem altowym, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, przedstawiciel wykonawstwa historycznego. Jest pierwszym kontratenorem na świecie, którego zaproszono do udziału w koncercie „The Last Night of the Proms” w Londynie.

Andreas Scholl jest uznawany za najwybitniejszego kontratenora swojego pokolenia. Ma imponującą dyskografię i współpracuje z najlepszymi dyrygentami muzyki barokowej. Można było usłyszeć go m.in. w Mesjaszu z Les Arts Florissants pod batutą Christiego, w ariach Haendla z St Paul Chamber Orchestra pod Hogwoodem, a w ramach Promsów BBC śpiewał tytułowe partie w dziełach Haendla Juliusz Cezar i Solomon. Występował w Londynie, Amsterdamie, we Francji, Włoszech, Izraelu i w Niemczech. Był uczestnikiem festiwali m.in. w australijskim Sydney, francuskim Wersalu, Ambronnay, Saintes i szwajcarskiej Lucernie.

Dziękujemy za tłumaczenie rozmowy o. Nikodemowi Kilnarowi.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś, dr
2011-04-30, sobota, godz. 14.50

drukuj

w najbliższych dniach

29-30 IV, śr-czw
Pielgrzymka Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy-Górników

1-6 V, pt-śr
25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
1 maja, piątek
18.00
Koncert Inauguracyjny z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, Bazylika Jasnogórska
2 maja, sobota
12.00
Inauguracja Liturgiczna Festiwalu, Bazylika Jasnogórska
4 maja, poniedziałek
19.00
Misterium "Stabat Mater" Włodka Pawlika na fortepian i chór gregoriański, Bazylika Jasnogórska
6 maja, środa
18.00
Koncert Finałowy Festiwalu, Bazylika Jasnogórska

2 V, sb
6. Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego

2-3 V, sb-nd
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
2 maja, sobota
18.30
Procesja Maryjna po Wałach – o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry
19.00
Msza św. - o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry
3 maja, niedziela
10.00
Modlitwa dziękczynna: „Życie konsekrowane w służbie Kościoła i Ojczyzny” – o. Kamil Szustak
11.00
Msza św. z homilią abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Przewodniczący Episkopatu Polski
Powitanie - o. Arnold Chrapkowski, Generała Zakonu Paulinów
18.30
Procesja Eucharystyczna po wałach - o. Mariusz Tabulski, Definitor Generalny
19.00
Msza św. na Szczycie z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00
Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, Biskup Polowy W.P.

5–7 V, wt-czw
7. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Klasztor i muzyka od średniowiecza do czasów współczesnych”

Modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie
Szczególna modlitwa o pokój trwa na Jasnej Górze od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Codziennie, w czasie Mszy św. o godz. 15.30, śpiewane są suplikacje, czyli modlitwy o charakterze błagalnym - „Święty Boże, święty mocny...”